STREFA ARCHITEKTA

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Boczna krawędź skrzydła drzwiowego to na pierwszy rzut okna niepozorny element, jednak to właśnie jej kształt pozwala na dokonanie podziału na drzwi przylgowe i bezprzylgowe. Chociaż oba rozwiązania wykazują podobne parametry wytrzymałościowe, termoizolacyjne i akustyczne, to mimo wszystko wybór konkretnego wariantu nie zawsze jest prosty. Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych, jak je rozpoznać i jak zdecydować, które z nich będą lepiej pasowały do wnętrza? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo poniżej.

Przylga i ościeżnica w konstrukcji drzwiowej

By móc zrozumieć, na czym polega różnica pomiędzy drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi, warto na początek wytłumaczyć, czym są dwa pojęcia: przylga oraz ościeżnica. Jeżeli przyjrzymy się dokładnie konstrukcji drzwi, zauważymy, że skrzydło drzwiowe nie jest bezpośrednio osadzone w murze. Do wnęki montowana jest bowiem nieruchoma rama, czyli ościeżnica. Skrzydło styka się z nią wąskimi krawędziami – pionowymi oraz górną. Charakterystyczne wcięcie wzdłuż nich (tzw. felc) określane jest jako przylga, która odpowiada za dopasowanie do siebie skrzydła drzwi oraz ościeżnicy.

Drzwi bezprzylgowe – co to znaczy?

Główna różnica pomiędzy drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi tkwi w ich odmiennej budowie. W drzwiach przylgowych skrzydło jest dopasowane do ościeżnicy za pomocą  felcu znajdującego się wzdłuż wąskich krawędzi. Dzięki temu dopasowaniu drzwi zachodzą na ościeżnicę, a zawiasy są dobrze widoczne. Drzwi bezprzylgowe to z kolei taka konstrukcja, w której skrzydło drzwiowe posiada gładkie wykończenie wąskich krawędzi i tworzy z ościeżnicą jednolitą płaszczyznę. Dzięki temu zawiasy nie są tu widoczne, a powierzchnia podłogi wydaje się optycznie powiększona. Co więcej, w drzwiach bezprzylgowych nie znajdziemy widocznej zapadki zamka, ponieważ w tym przypadku stosuje się zamek magnetyczny.

Drzwi bezprzylgowe to elementy stolarki otworowej, które cieszą się dużą popularnością m.in. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce oraz większej części Europy wciąż spotykamy się głównie z drzwiami przylgowymi, co wynika w dużej mierze z tradycji i błędnych przekonań na temat parametrów użytkowych drzwi bezprzylgowych. Warto zatem zapoznać się z zaletami i wadami obu rozwiązań, by móc dokonać trafnego wyboru.

Trwałość

Pierwszym zagadnieniem, które teoretycznie powinno pomóc nam w podjęciu decyzji, co jest lepsze – drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – jest ich trwałość. W Polsce wciąż panuje przekonanie, że tradycyjne drzwi przylgowe są znacznie bardziej wytrzymałe w porównaniu do nowoczesnych skrzydeł drzwiowych bez przylgi. Okazuje się jednak, w obu wariantach znajdziemy wzmacniany ramiak, w związku z czym ich trwałość jest niemal identyczna. Prawdą jest również, że drzwi bezprzylgowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co jest związane głównie z tym, że nie pocierają one o futrynę.

Eksperci mogą oczywiście wskazać na nieco lepszą izolację akustyczną drzwi przylgowych, jednak w praktyce różnice te są niemal niezauważalne.

Bezpieczeństwo

Kolejnym tematem, który warto poruszyć w kwestii doboru drzwi przylgowych czy bezprzylgowych, jest bezpieczeństwo podczas ich codziennego użytkowania. Pod tym względem o wiele lepszym wyborem będą drzwi bezprzylgowe, które są często wybierane przez rodziny z małymi dziećmi. Brak wcięcia sprawia, że ryzyko przytrzaśnięcia palców lub uderzenia głową o wystający kant jest ograniczone do minimum.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – o czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na zakup drzwi bezprzylgowych, należy liczyć się z tym, że ich montaż musi być przeprowadzony bardzo precyzyjnie. Zachowanie zbyt dużego odstępu pomiędzy elementami konstrukcyjnymi może zaburzyć zamierzony efekt, dlatego też krawędź drzwi powinna być ściśle połączona z ościeżnicą. 

Często powielanym mitem jest również to, że drzwi bezprzylgowe wymagają stosowania ukrytych zawiasów. Owszem, taki wariant z pewnością będzie się lepiej prezentował wizualnie, jednak tylko wtedy, gdy drzwi będą zamknięte. W związku z tym wybór drzwi bezprzylgowych warto rozważyć głównie wtedy, gdy dane pomieszczenie jest z reguły zamykane.

Równie ważnym aspektem podczas wyboru drzwi przylgowych czy drzwi bezprzylgowych jest to, że montaż drzwi bez przylgi wiąże się z ograniczeniem zakresu ich ruchu do 90 stopni. Niestety, może to stanowić duże utrudnienie w sytuacji, gdy będziemy
chcieli otworzyć drzwi szerzej. Z drugiej strony, zawiasy obrotowe ukryte we framudze pozwalają na otwieranie drzwi do wewnątrz i na zewnątrz, co daje nam duże możliwości w kwestii wykorzystania przestrzeni.

Starcie klasyki z nowoczesnością – drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe to niewątpliwie ciekawsze wizualnie rozwiązanie, którego minimalistyczna forma świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Jest to również atrakcyjna opcja do wąskich pomieszczeń, które dzięki drzwiom bez przylgi stają się optycznie większe i bardziej przestronne. Drzwi przylgowe to z kolei propozycja dla osób, które cenią sobie klasykę, a także gwarancję prostego montażu i swobodnej regulacji zawiasów. Tego typu drzwi pasują do niemal każdego wnętrza, a sama krawędź z delikatnym żłobieniem może w nich okazać się dodatkowym elementem ozdobnym.

Z punktu widzenia funkcjonalności nie ma jednak większych różnic pomiędzy drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi. Ich wybór powinien być zatem podyktowany przede wszystkim rodzajem wystroju oraz osobistymi preferencjami domowników.

kontakt

MORIC DRZWI
ul. Nowa 28d
44-352 Czyżowice
Polska
 
tel.: +48 32 451 36 67

e-mail: biuro@moric-drzwi.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY

więcej